Повечето хора познават розмарина като подправка, която е отлично допълнение към много месни и безмесни ястия, но много от нас не познават ползите от розмарина. Той има лечебни действия и широко приложение при различни здравословни състояния. Какво трябва да знаете за състава, приложението и начините за приготвяне на билката?
Какви са полезните съставки в розмарина?
Това вечнозелено растение има средиземноморски произход и е част от семейството на ригана, мащерката и босилека. Розмаринът е богат източник на витамини и минерали, като с най-голямо съдържание се открояват витамин B6, калций и желязо. Както в пресен, така и в сушен вид, вечнозеленото растение обогатява организма с високо съдържание на витамин A. Открива се още и Витамин C, известен със своята антиоксидантна и имуностимулираща функция. В 100 грама от билката има 131 калории.
Съдържат се важни полифеноли, като розмариновата киселина, която е позната със своето действие като антиоксидант. Тя има противовъзпалителни и антимикробни свойства, което съчетание от характеристики я прави отлично средство за прочистване на организма от токсините и превенция срещу инфекции. Розмариновата киселина спомага за възстановяването на увредените тъкани и клетки и неутрализира действието на свободните радикали. Откиват се още есенциални масла, като борнеол, камфен, борнил ацетат. Смята се, че имат противогъбични, противовъзпалителни и антисептични свойства.
Какви са ползите от розмарина?
Богатият състав на билката дава своето положително отражение върху здравето. Консумацията на розмарин може да повлияе при следните състояния:
Подобрява паметта и концентрацията
Според проучвания, есенцията от розмарин подобрява краткосрочната памет и концентрацията. Това се дължи на тонизиращото действие на растението. Консумацията на билката води до повишаване на кръвния приток към мозъка, което повлиява когнитивните способности. Намалява чувството за хронична умора и отпадналост, дава енергия на тялото и има ободряващ ефект.
Облекчава главоболието
Поради своите спазмолитични и болкоуспокояващи свойства, билката се приема като средство за облекчаване на главоболието и според проучвания, се бори успешно с мигрена. Отпуска напрежението и премахва неприятния дискомфорт.
Подпомага отслабването
Антиоксидантните свойства, които притежава, помагат за по-ускореното изгаряне на мазнини, както и подобряване на метаболизма. Смята се, че има отражение върху лошото храносмилане и повлиява благоприятно стомашно-чревния тракт. Участва като съставен елемент в много продукти за отслабване.
Помага при косопад
В козметичната индустрия, розмаринът е познат като средство за превенция на косопад, подхранване на косъма и заздравяване на структурата му. Причините за тези положителни действия се коренят в способността на билковото растение да стимулира кръвоносните съдове, намиращи се на скалпа. В резултат на това, хранителните вещества и кислородът достигат до космения фоликул много по-бързо, подхранват го и стимулират растежа. Често срещана терапия при косопад, е втриването на етерично розмариново масло в скалпа чрез нежен масаж. Има и множество шампоани, които се предлагат на пазара, включващи съставката.
Има още много ползи, с които розмаринът може да допринесе за доброто състояние на организма. Смята се, че благоприятства състоянието на опорно-двигателната система и може да помогне значително при ревматоиден артрит. Действието на розмариновото етерично масло действа благоприятно при ревматизъм, а благодарение на болкоуспокояващите и антисептичните свойства на растението, симптомите значително се облекчават.
Поради своите противовъзпалителни свойства, действа като естествен имуностимулатор, който укрепва защитата на организма и функциите ѝ да се бори с инфекциите.
В случай че нямате възможност да си набавите необходимото количество чрез храната, може да приемате вечнозеленото растение под формата на хранителна добавка. Тези продукти се предлагат като капсули, които съдържат необходимите милиграми екстракт от растението, необходими на организма. Служат за подобряване на чернодробната, храносмилателната функция, както и за понижаването на лошия холестерол. Стимулират естественото отделяне на урина.
Как се приготвя чай от розмарин?
Сред най-често срещаните начини за консумирането на вечнозелената билка розмарин, е приготвянето на чай. Тази напитка се откроява със силен и неповторим боров аромат. За да си приготвите чай от билката, са ви необходими две съставки – вода и розмарин. За по-приятен вкус и допълнително количество полезни вещества, като витамини и минерали, може да добавите мед и лимон.
Съединенията, които се отделят, чрез смесването на горещата вода с билката, са антиоксидантни и антисептични, което прави чаят не само вкусен, но и много полезен.
За приготвянето на една чаша чай, ще ви бъде необходима 1 чаена лъжица розмарин. Те се попарват и запарката трябва да престои поне 10 минути преди отцеждане, след което може да консумирате чая топъл или студен.
Бъдете внимателни в употребата на розмарин под формата на подправка, защото при прекомерно количество, може да придаде горчив и неприятен вкус на ястието. Въпреки че е полезна, билката притежава и противопоказания за употреба. Ако страдате от бъбречно заболяване, не е препоръчително да консумирате растението. При високо кръвно консумацията също е нежелателна, тъй като подправката може да повлия на хипертонията в негативна посока.
По време на бременност също трябва да се избягва консумацията, защото веществата, включени в състава на розмарина, могат да предизвикат маточни контракции.
Има противопоказания за употреба и от хора, които страдат от епилепсия. Не прилагайте етеричното масло преди излагане на слънце, защото етеричното масло може да причини фоточувствителност.
Следете блога и социалните ни мрежи за още полезна информация!