Здравословното храносмилане е важно за правилното функциониране на тялото ни. Но истината е, че повечето от нас са засегнати от различни видове храносмилателни разстройства в даден момент от живота си. Най-лошата част? Рядко обръщаме внимание на нашите проблеми със стомаха, твърдо вярвайки, че проблемът ще изчезне от само себе си след известно време. Но това не винаги е така! Все пак ние сме това, което ядем. Тази поговорка е вярна най-вече и защото приемът на правилните храни помага да поддържаме имунната си система и здравето на червата под контрол. Това е мястото, където билките и подправките влизат в действие, защото много от тях имат способността да насърчават здравословното храносмилане. Какви са техните ползи?
Какви билки се приемат при проблеми със стомаха?
Стомахът е от най-чувствителните органи в човешкото тяло. Той може да бъде раздразнен от различни причинители, свързани със здравословното състояние и начина на хранене. Симптоматиката е различна и може да се прояви по различно време без ясна причина. Най-честите проблеми са свързани със стомахът са подуване, тежест, болка и киселини. Правилното хранене в определен часови диапазон е от основно значение. Ето част от билките помагащи за овладяване на стомашни проблеми:
-
Маточина при стомашни проблеми
Тя съдържа активни билкови съставки, които действат спазмолитично за отпускане на гладките мускулни тъкани в тялото. Нашият стомах се състои от гладки мускули и пиенето на чай от маточина отпуска спазмите, причинени от газове или друго стомашно разстройство. Поради своята антиоксидантна активност, екстрактът от маточина има потенциален защитен ефект върху стомашно-чревната система;
-
Живовляк при стомашни проблеми
Благодарение на слузните вещества, намиращи се в това лечебно растение, се успокоява лигавицата на стомаха и се премахва възпалението при язви. Живовлякът има противомикробно, диуретично, слабително действие и може да се прилага при наранявания. Устойчивото нишесте действа като пребиотик, насърчавайки растежа на здрави бактерии в дебелото черво;
-
Мента при стомашни проблеми
Двете основни съставки в ментата – ментол и метил салицилат – имат антиспазматични свойства. Като цяло стомахът и околните мускули ще се отпуснат благодарение на тези свойства, намалявайки спазмите, което може да доведе до облекчаване на болки в стомаха, газове, подуване на корема и гадене. Има противовъзпалително действие, регулира киселините и помага при гадене. Особено популярно средство е за справяне със синдрома на раздразненото черво, характеризиращ се с болка и подуване. Прави чудеса за нервния стомах и нервната система като цяло.
-
Пелин при стомашни проблеми
Той насърчава отделянето на храносмилателни сокове, оптимизира храносмилането и по този начин облекчава подуването в корема. Не бива да се приема по време на бременност, защото може да предизвика контракции. Смята се, че терпените в пелина стимулират слюнката, стомашната слуз и чревните секрети, които могат да помогнат за облекчаване на храносмилателните симптоми;
-
Джинджифил при стомашни проблеми
Този корен е с доказани лечебни свойства. Той успокоява стомашно-чревната система, премахва гаденето и неутрализира киселините. Джинджифилът помага за ускоряване на процеса на храносмилане и по-бързото изпразване на стомаха. Хора с храносмилателни проблеми, язви и запек може да намерят облекчение, като го добавят към редовната си диета.
Общото между всички тях е, че са противовъзпалителни и успокояващи храносмилателния тракт и гладката мускулатура.
Как да приемаме билки за проблеми със стомаха?
Всеки човек има стомашни проблеми през живота си. Те преминават през гадене, киселини, болки, възпалена лигавица, киселинност, раздразненост, тежест, в по-тежки случаи, гастрит и язви. В такива моменти е подходящо да обърнем внимание на народната медицина. На вашето внимание представяме 5 от най-полезните и ефективни билки за стомашно-чревния тракт.
-
Маточина
От тази билка може да стане чудесен чай с вкус на лимон. Ако го изпиете при първите признаци на коремно неразположение, той ще ви помогне да отпуснете корема си за около час. Можете да я смесвате с други билки като копър, невен или корен от бяла ружа.
Най-добрият начин за приготвяне на чай:
-
Загрейте достатъчно вода, за да направите една чаша (размер на чаша за кафе).
-
Поставете билката маточина в цедка за чай.
-
Залейте билката с гореща вода.
-
Поставете малка чинийка върху чашата, за да запазите етеричните масла от билката в чашата.
-
Оставете да се запари 10-15 минути.
-
Добавете мед и разбъркайте.
Най-добре е да приемате 3-4 чаши на ден в продължение на 2 седмици, за да може маточината да подейства на стомаха.
-
Живовляк
Отварата от живовляк помага при гастрит с повишена киселинност на стомашния сок.
Как се приготвя отвара от живовляк:
-
Загряват се 400 мл. вода, към които се добавят 2 с.л. сушен живовляк.
-
Течността се вари около 10 минути.
-
Приема се 3 пъти на ден по 50 мл.
-
Мента
Начин на приготвяне:
-
Необходими са няколко сухи или пресни листа от билката. Пресните се намачкват преди да се залеят с вода.
-
Загрява се около 300 мл. вода;
-
Листенцата се загряват и към тях се добавя малко мед;
-
Чаят се оставя да преседи захлупен за няколко минути, след това е готов за консумация.
-
Пелин
Пелинът е част от състава на “горчивки”, подобряващи общото здравословно състояние.
Как се приготвя чай от пелин:
-
Загрява се чаша вода.
-
Една лъжичка от изсушения пелин се залива.
-
Престоява 5 минути преди консумация.
Ако не харесвате горчивия вкус, можете да добавите малко мед и лимон.
-
Джинджифил
Има няколко варианта за прием:
-
Джинджифилова бира, направена от корена на растението.
-
1 г джинджифил на прах на всеки 4 часа, но не повече от 4 пъти на ден;
-
Могат да се приемат 4 дози по 250 мл чай от джинджифил.
За какво да внимаваме, когато приемаме билки за проблеми със стомаха?
Лечебните свойства на билките са поставени в светлината на прожекторите от хилядолетия. Те имат положителен ефект над множество здравословни състояния, което ги превръща в природна панацея. Но както всяко нещо, имат и негативна страна. Страничните им ефекти могат да навредят на здравето и да доведат до критични състояния, ако бъдат използвани погрешно. Неправилната комбинация също може да доведе до неблагоприятни последствия.
Информирайте се с помощта на специалисти преди да започнете билково лечение. Следете организма си и прекратявайте употреба при наличие на странични ефекти. Радвайте се на даровете от природата, но не прекалявайте с тях!
Следете блога и социалните ни мрежи за още полезна информация!