Л-карнитинът днес е широко разпространен във фитнес средите и е известен като ефикасна хранителна добавка за отслабване, спомагаща изгарянето на мазнини и по-бързото и лесно сваляне на излишните килограми. И не, не е е изкуствено създаден и измислен за уловка на потребителя. По естествен път се набавя чрез храната, но просто често е в недостатъчни количества за ефективно действие. Всъщност, зад името стои логично научно обяснение за това как работи добавката Л-карнитин и защо ни е необходим.
Какво е Л-карнитин?
Това е аминокиселина, която е натурално синтезирана в организма от две други аминокиселини – метионин и лизин. Транспортира дълговерижните мастни киселини до клетките, и по-точно митохондриите, които задвижват целия процес, преобразувайки ги в енергия. По този начин, изгаряйки енергия, горите ненужни за тялото мазнини. Най-голямо количество Л-карнитин в човешкото тяло се намира в бъбреците и черния дроб, както и в скелетните мускули, мозъка и кръвта. Съдържа се предимно в месото, особено червеното, като свинско, телешко и говеждо, а също и в някои млечни продукти и растения, като соеви кълнове, аспержи и авокадо. Тъй като количествата, приемани само чрез съдържащите го храни, са недостатъчни за бърз метаболизъм и ефективно изгаряне на мазнини, много хора опират до приема му под формата на хранителна добавка.
За какво се използва?
Освен като естествено гориво за организма, вълшебната аминокиселина има много други важни функции и редица полезни свойства:
-
помощник при наднормено тегло – за хората, водещи неравна борба с килограмите, Л-карнитинът може да бъде верен приятел. Осигурявайки на организма повече енергия срещу количество натрупани мазнини, вие влизате в калориен дефицит много по-лесно. Така, с чести и постоянни тренировки и спорт, ще натрупате мускулна маса, за сметка на излишните мазнини, и ще постигнете желаната форма според естествения баланс на тялото си;
-
възстановява мускулни травми – никой не обича мускулната треска след по-интензивна тренировка. Набавянето на необходимите количества осигурява по-високо натоварване, за по-дълъг период от време, и помага за по-бързото възстановяване на мускулите и минималното им ощетяване. Окислява мускулите и ги възбужда при физическа активност. Той подтиска умората, предоставяйки ви повече жизненост и издръжливост през деня;
-
срещу сърдечна недостатъчност – бидейки може би най-важния, но и рисков орган, сърцето има нужда от подходящите грижи. Л-карнитинът намалява риска от заболявания, подобрява сърдечната дейност и притока на кръв в сърдечния мускул. Също така, поддържа нормално кръвно налягане, особено при по-възрастните хора;
-
срещу безплодие при мъжете – Л-карнитинът се справя успешно в борбата с безплодието, като доказано подобрява потентността. Той увеличава количеството, качеството и подвижността на сперматозоидите;
-
регулира нивата на кръвна захар – особено при хора, страдащи от диабет, нивото на кръвна захар трябва да се следи изкъсо. Функцията му е да предотврати натрупването на глюкоза, а също и на инсулин;
-
подобрява здравето на костите – при малки деца, за разлика от възрастните, растежът на костите е изключително бърз. За здрави кости и ставни връзки, е хубаво да проследявате количеството на Л-карнитин в организма, и ако е необходимо да го увеличите.
Това са само част от ползите на Л-карнитина, поддържащ цялостното физическо състояние и благоприятстващ функциите на много органи.
Как се приема?
Приемът му зависи от всеки човек, индивидуалните хранителни навици и режими, и търсения краен резултат. За да бъде синтезиран по естествен път, е необходимо наличието на достатъчно количество витамин С. Препоръчителните дневни дози Л-карнитин за жени са 1000-2000 мг, а при мъжете – между 2000-4000 мг на ден, според физическата активност, пола, възрастта, теглото. Приеман естествено, чрез храната, е много по-ефективен, но тъй като рядко е в необходимите количества, се набавя като хранителна добавка под различна форма:
-
таблетки – те са може би най-лесни за употреба; без нужда от разтваряне;
-
прах – за по-голяма ефективност можете да го включите в различни шейкове, сокове и енергизиращи напитки и да го изпиете преди или след физическо натоварване, според целите си;
-
капсули – те са по-чистия вариант и пренасят цялото полезно съдържание, разтваряйки обвивката си в храносмилателния тракт;
-
течност – под формата на сироп, Л-карнитинът бива усвоен по-бързо и е с добавена хранителна стойност.
Възможно е и да ги комбинирате, веднъж в твърда и веднъж в течна форма, следвайки допустимите количества. Разрешен е и приемът успоредно с други хранителни добавки и лекарства. За повече информация или по-специални случаи, най-добре ще е да се консултирате с лекар.
Кога се приема Л-карнитин?
За максимална полза приемайте според указанията в листовката на всеки отделен продукт. Обикновено препоръчителната дозировка е по една таблетка от петстотин милиграма сутрин и вечер на гладно. Ако тренирате, го приемайте около час преди тренировка, за повече енергия и сила, или след тренировка, за по-бърз възстановителен процес на мускулатурата.
За какво да внимаваме при прием на Л-карнитин?
Трудно биха възникнали противопоказания, що се отнася до тази хранителна добавка. Въпреки, че се води абсолютно безопасен за организма, трябва да го приемате само по предназначение и без да превишавате дневните дозировки.
При много висок прием, най-вече при спортистите, е възможна появата на рибена миризма, излъчвана от кожата, дъха, потта или урината, което със сигурност не е особено приятно, но това не бива да ви притеснява.
Други реакции могат да бъдат чревен дисбаланс – гадене, диария, спазми. Възможна е несъвместимост при наличието на хронични заболявания, като хипертония и автоимунни такива, като Хашимото.
Не е препоръчителна и употребата от бременни, кърмачки и деца. При възникнали съмнения и въпроси, се консултирайте със специалист в сферата. Ако страдате от хранително разстройство, приемът също не е препоръчителен.
Следете блога и социалните ни мрежи за още полезна информация!