Освен зелено растение, от което най-вероятно сте се опарвали докато сте си играли като малки, копривата е и много повече. Тя присъства в менюто на много хора, но всъщност какво трябва да знаем за нея?
Какви са ползите от консумацията на коприва?
Има 45 вида коприва, като у нас е най-разпространена обикновената. Сокът, който власинките на растението отделят, е парлив и при допир създава неприятно усещане, парене, болка и обрив. В съдържанието му се открива мравчена киселина, както и хистамин, които създават тази реакция.
Копривата е богата на витамини, минерали, антиоксидантни и аминокиселини. Витамините, които се съдържат в големи количества, са A, C, D, E, K. Освен да обогатява и насища организма с важните суплементи, това многогодишно растение има и други функции, сред които антимикробна и противоязвена. Има и много други приложения, които я превръщат в отлично лечебно растение.
-
Пречиства кръвта
Благодарение на антиоксидантното действие, което притежава копривата, тя подпомага изхвърлянето на токсините, шлаките и непотребните вещества от организма. По този начин благоприятства пречистването на кръвта, а кръвообращението се подобрява. Това, от своя страна, благоприятства състоянието и функцията на черния дроб.
-
Помага при косопад
Ако сте разглеждали лечебни шампоани, балсами или други продукти за коса, съдържащи коприва, най-вероятно сте забелязали, че тяхната цел е намаляване на косопада. Това се дължи на богатото съдържание на витамини и минерали, които подхранват не само косъма, но и кожата и ноктите. Растението се използва още в продукти против пърхот и себореен дерматит.
Смята се, че косопадът донякъде възниква поради недостиг на витамин D и желязо, които се откриват в големи количества при чудотворното зеленолистно растение.
-
Намалява възпалението при подагра
Основната причина за подаграта е наличието на пикочна киселина в ставите. Благодарение на приема на коприва, симптоматичните прояви, като остра болка, възпаление и подуване на ставите и краката, се намаляват значително. Това се дължи на свойството на натуралния продукт да премахва наличието на пикочна киселина.
-
Помага при проблеми с простатата
Доброкачествената простатна хиперплазия е често срещано състояние, особено с напредването на възрастта. Смята се, че именно лековитото растение помага за поддържане на нормалната функция на простатата и възпрепятстване на проява на хиперплазия. Нейният ефект се състои в регулацията на тестостерон. Освен за профилактика, може да използвате корена на природния дар за лечение на пикочни инфекции и да го приемате при нужда от диуретик.
-
Понижава кръвното налягане
Според научни доказателства, приемът на чай от коприва, който действа с натрупване, може да регулира високото кръвно налягане и да го поддържа в нормални стойности. Освен това, подобрява притока на кислород, циркулацията на кръвта и състоянието на сърдечно-съдовата система.
Как можем да приемаме коприва?
Поради своя парлив характер, няма как да се консумира в свеж вид. За целта трябва да бъде попарена с вряла вода. Термичната обработка неутрализира хистамина и мравчената киселина, което прави суперхраната годна за употреба. Може да приемате чудотворния природен дар по следните начини:
-
ястия – копривата присъства активно в българските традиционни рецепти и много семейства я приготвят в дома си. Най-често се приготвя под формата на супа, но може да се срещне в баница и други ястия. Всичко зависи от предпочитанията и креативността ви. Не забравяйте, че витамин K, който се открива в растението, защитаващ сърцето и укрепващ костната структура, е мастноразтворим. Когато приготвяйте ястие с този продукт, не забравяйте да добавите зехтин или масло, за да се усвои изцяло;
-
чай – сред положителните свойства на растението, е способността да запазва всичките си ценни суплементи, дори при преминаване през термична обработка. Запарката с гореща вода е отличен начин да подхраните своя организъм с минерали, витамини, аминокиселини и антиоксиданти;
-
хранителни добавки – ще откриете копривата под формата на капсули, които съдържат екстракт от билката в различни милиграми, в зависимост от производителя. За извличането на полезните свойства се използват листата. За възрастни, в повечето случаи, препоръчителният прием варира от 1 до 3 капсули дневно. Хранителните добавки не са заместители на храненето, а допълнение към него.
Освен пероралния прием, се използва и външен. Има множество козметични продукти, под формата на грижа за косата и кожата чрез шампоани, емулсии, кремове, които благоприятстват проблематични състояния и подхранват в дълбочина. Успокоява раздразнена и акнеична кожа чрез противовъзпалителните си действия.
Как се приготвя чай от коприва?
Има различни рецепти за приготвяне на чай от тази лековита билка, в зависимост от предназначението. За направата могат да се използват както корените, така и листата. Съставката може да се комбинира с други компоненти, като зелен чай, шипка, червена боровинка и други антиоксидантни източници.
Ако сте решили да си приготвите чай от листата, трябва да ги измиете предварително и да ги оставите да се изсушат. Ако искате да приготвите само една доза, достатъчна за чаша тонизираща и обогатяваща напитка, ще ви бъдат необходими не повече от 9-10 листенца и около 250-300 мл вода. Листата се варят поне 10 минути, докато водата придобие зеленикав цвят. След това течността се премахва от котлона, а листата се отделят. Може да овкусите с мед или захар на вкус.
В случай, че искате да използвате корените, за една доза ще ви бъдат необходими 2 супени лъжици от фино смления корен, като към него трябва да добавите 400 мл вода и да варите 5 минути. За прецеждането може да използвате фина цедка или марля.
За какво да внимаваме при консумация на коприва?
Въпреки полезните си свойства, копривата притежава и противопоказания. Не прекалявайте с количеството, което приемате, защото може да предизвика кръвосъсирващо действие. Освен това, може да действа под формата на антикоагулант.
Не е препоръчителен приемът, ако имате ниско кръвно налягане, защото може допълнително да занижи стойностите. Не бива да прекратявате употребата на растението, защото притежава множество полезни свойства, но трябва да се ограничавате в количеството и честотата на консумация.