Има някои видове растения, които се прилагат ефективно в кулинарията и алтернативната медицина – такова е ментата. Тази билка има широк спектър на приложение и има редица ползи за организма. Може да се приема под различна форма, в пресен или сушен вид. Какво трябва да знаете за лечебната билка, за какво помага и как да я приемате?
Какви са ползите от приема на мента?
Едно от най-характерните свойства на ментата е нейният неповторим аромат. Растението има множество приложения и ползи за здравето. Това се дължи на полезните вещества, включени в състава на растението. Ментата е богат източник на фибри и микроелементи, като желязо, и минерали, като калий, калций, магнезий, манган. В състава се включват още наситени и ненаситени мастни киселини. Сред етеричните масла, които се съдържат, се откроява етанолът, който подобрява кръвообращението и има болкоуспокояващи свойства.
Съвкупността от всички тези полезни за организма елементи подпомагат следните здравословни аспекти:
-
Подпомага отслабването
Има холеретично действие. Приема се като натурално средство за ускоряване на метаболизма и процесите по изгаряне на мазнини. Насърчава храносмилането, понижава лошия холестерол и кръвната захар, което подпомага отслабването. Едновременно с това, обогатява организма и му предоставя жизненоважни микро и макро елементи.
-
Помага при стрес
Смята се, че билката действа като терапевтично натурално средство за успокоение, което действа благоприятно при хроничен стрес, тревожност, безпокойство и силна експресивност на емоциите. Повлиява се добре от организма в комбинацията с глог и валериана.
-
Облекчава проблеми със стомаха
Подпомага храносмилането и улеснява обработката на храната. Успокоява раздразнения стомах и действа върху стомашно-чревния тракт. Намалява газовете, подуването на стомаха и спазмите. Фибрите в състава дават отражение върху перисталтиката на червата. Помага за облекчаване на позиви за повръщане.
-
Облекчава главоболието
Смята се, че има спазмолитично действие, което облекчава главоболие и дори менструални болки. Според проучвания, етеричното масло от мента, под формата на ароматизатор, и консумацията на ментов чай, водят до облекчаване на мигрена.
-
Помага за укрепването на имунната система
Поради високото си съдържание на микроелементи, фибри, протеини и минерали, се смята, че билката действа благоприятно имунитета, чрез укрепване на естествената защитна бариера на организма срещу патогените. Тя действа благоприятно на дихателните пътища, помага при болки и възпаление на гърлото и е ефективно средство за прочистване на синусите.
Как можем да приемаме мента?
Има различни начини на прием. Първият и най-разпространен такъв е под формата на чай. Приготвя се запарка от сушени или пресни листа на билката, към които може да се добавят пчелен мед и лимон за подсилване на вкуса и обогатяване на напитката с полезни вещества.
Друг често срещан начин е в освежаващи напитки. Листенцата от билката се използват като овкусител в много алкохолни и безалкохолни напитки, като коктейли и лимонади.
Ментата се използва в множество предястия, като супи и салати, основни ястия с риба и морски дарове и дори десерти, като сладоледи, мусове и печива.
Ментовото масло се използва като ароматизатор и средство за изготвяне на различни хранителни добавки, билкови, козметични и лекарствени продукти.
Както онлайн, така и във физическите магазини и аптеки ще откриете хранителни добавки със съдържание на мента, които служат за успокояване на стомашно-чревния тракт. Предлагат се под формата на капсули.
Ментата се използва като съставна част в билкови продукти за успокоение на нервната система, като се комбинира отлично с глог и валериан. Може да откриете триото под формата на таблетки, сироп или тинктура.
Как се приготвя чай от мента?
Инфузията от листата на ментата се използва като средство за отслабване, за облекчаване на храносмилателни проблеми, главоболие и дори намаляване на стреса. За целта може да използвате пресни или изсушени листа, като е препоръчително да използвате свежи такива, за да обогатите организма си максимално с полезните вещества, съдържащи се в билката.
Има различни рецепти за приготвянето на чая, като основните съставки, които са ви необходими са две – вода и мента. Ако искате да приготвите една чаша, ще ви бъдат необходими 200-300 мл вода и 1 супена лъжица от листата в свеж или изсушен вид.
Двете съставки се смесват и след завиране, се оставят на умерен огън за 5-10 минути, след което течността се отцежда и се консумира.
За какво да внимаваме при прием на мента?
Независимо от това, че ментата се приема благоприятно от повечето хора, има някои, при които се наблюдава проява на странични ефекти. Билката може да взаимодейства с други лечебни растения, както и лекарствени продукти, поради което е подходящо да се консултирате с лекар преди да предприемете редовен прием.
Има противопоказания за употребата на това растение, независимо под каква форма. Ако страдате от гастроезофагеален рефлукс (ГЕР), не е препоръчителен приемът, защото може да предизвика изостряне на състоянието и киселини. Същото и важи за хората, които имат камъни в жлъчката.
Ако кърмите или сте бременна, посъветвайте се със специалист. При консумация в по-големи дози може да премине в кърмата, което е опасно за детето, защото дори в малка концентрация, билката може да предизвика проблеми с дишането при лица под 3-годишна възраст.
Избягвайте консумацията, ако имате дихателни проблеми, като астма или чернодробно заболяване.
Не консумирайте ментово масло в чист вид, защото то има токсично действие и може да подейства неблагоприятно върху организма.
Ако имате повишена чувствителност, внимавайте с нанасянето на ментово масло върху кожата, защото може да предизвика алергични реакции, изразени в обрив и сърбеж.
Следете блога и социалните ни мрежи за още полезна информация!