Има някои плодове, които освен с чудесния си вкус, са известни още с лечебните си свойства и широк спектър на приложение. Такава е червената боровинка, с която мнозина обичат да гарнират своите десерти или да консумират в натурален или сушен вид. Открива се както в обработваеми, така и в необработваеми земи, като беритбата ѝ се състои през лятото. Най-голямо количество и богата реколта може да се открие в гористите и планински местности, в районите на Средна гора, Родопите, Витоша и Стара планина.
За какво е полезна?
Червената боровинка е вид растение, което едновременно както в кулинарията, се употребява и в медицината. Това се дължи на нейните лечебни свойства. Самото растение е храст, който ражда сладко-кисели плодове с малък размер, но със съдържание на голям списък от суплементи.
Червената боровинка има няколко основни приложения. Благодарение на своите антибактериални и диуретични свойства, тя е пръв помощник при възпаления на пикочните пътища и проблеми с бъбреците. Тя регулира честото уриниране, както и овладява инфекции, като цистит. Ще я откриете като основна съставка в множество лекарствени препарати и хранителни добавки за отделителната система.
Друго положително действие на червената боровинка е понижаването на холестерола. Растението е известно с мощните си антиоксидантни действия, които регулират и понижават лошия холестерол, благодарение на което се подобрява и сърдечно-съдовата система. Регулацията на лошия холестерол води и до нормализиране на кръвното налягане, което е отличително предимство при хора с хипертония.
В много продукти за отслабване ще срещнете наличието на този плод. Причината се състои в антиоксидантните и детоксикиращи свойства, които позволяват на непотребните вещества да се изхвърлят от организма, а метаболизмът да се ускори. Освен това, високото съдържание на фибри, помага за регулирането на кръвната захар, притъпяването на чувството за глад и подобряване на храносмилателните процеси.
Като допълнителна причина да консумирате червена боровинка може да се изтъкне, че нейното богато съдържание на витамини A и C, антиоксиданти, фибри и минерали, я превръщат в суперхрана, участваща в укрепването на имунната система. Съдържа още Омега-3, Омега-6 мастни киселини и желязо.
Как да приемаме червена боровинка?
Хубавото на червената боровинка, е че има много различни начини, по които да я приемате. Основните такива са:
-
като част от хранителния режим – плодовете служат като храна, често се комбинират с ядки или гарнират десерти. Служат за приготвянето на сладка и конфитюри. Може да консумирате плода в пресен или сушен вид, като и по двата начина полезните вещества, ценни за организма, се запазват. Много спортуващи я използват в своя хранителен режим. Ако сте на диета обаче, имайте предвид, че в сушена форма боровинките имат повече калории – около 300 kcal на 100 г и захари с 65 г;
-
чай – консумацията на червената боровинка под формата на чай е често срещана практика, особено при проблеми с пикочните пътища и бъбреците;
-
сок – един от начините да подхраните организма си с витамини, аминокиселини, антиоксиданти и минерали, съдържащи се в плода на растението, е чрез направата на прясно изцеден сок. Освен вкусна, тази напитка има тонизиращо и освежаващо действие;
-
хранителни добавки – ще я откриете като екстракт, под формата на капсули, които служат за лечение на възпалителни процеси в пикочната система. Дозировката им зависи от продукта, към който сте се насочили. Винаги спазвайте инструкциите, дадени от производителя.
Направете този плод част от своето меню, независимо дали изберете да присъства под формата на хранителна добавка, допълваща нормалното хранене, като тонизираща и полезна напитка с лечебни свойства или консумиране като храна.
Как се приготвя чай от червена боровинка?
За приготвянето на 1 литър чай ще ви бъдат необходими 2 или 3 супени лъжици от сухите листа на растението. Запарват се, след което се оставят така до пълното си охлаждане. Течността се прецежда и се консумира под формата на разделен прием. Подходящо е да изпиете 2-3 чаши чай за целия ден. Може да добавите мед, захар или друг подсладител на вкус.
Как се прави сок от червена боровинка?
Освен за пикочни инфекции, сокът от червена боровинка се използва още за настинки, вирусни състояния, болки в гърлото и повишена температура. За да се извлекат соковете от плода, трябва да се пресова. Може да го извършите ръчно, ако нямате специален уред, и да прецедите през марля. Може да се добави малко количество вода, за да се разреди концентрираното съдържание на плода, както и да се добави мед за по-сладък вкус.
Ако ги използвате в замразен вид, няма необходимост от добавяне на допълнително количество вода.
За какво да внимаваме при прием?
Прекомерната консумация на тази суперхрана, има своите противопоказания. Сред основните проблеми, които е препоръчително да установите предварително, за да избегнете дискомфорт и страниччни ефекти, е вашата поносимост към плода. Има хора, които проявяват алергични реакции към растението. Ако забележите симптоми като задух, кашлица, подуване на лигавиците и обриви, трябва да потърсите незабавна медицинска помощ.
Ако искате детето ви да консумира този плод, то трябва да бъде над 9-месечна възраст. Специалистите съветват, да се избягва консумацията от деца до 3-годишна възраст, защото може да предизвика алергични реакции и непоносимост.
Прекомерната консумация може да доведе до проблеми с черния дроб и подагра. Бъдете внимателни и при консумация по време на кърмене, защото се отделя кисел вкус, който може да направи кърмата ви непоносима за бебето.
Когато приемате хранителни добавки със съдържание на това растение, винаги прочетете инструкциите от производителя и спазвайте препоръчителната доза.
Следете блога и социалните ни мрежи за още полезна информация!