Наричано “течното злато” на Мароко, аргановото масло е натурален продукт, чиито корени датират от преди хиляди години. Заради ендемичния характер на разпространение на растението, от което се добива, то се определя като едно от най-скъпите – не само ценово, но и като качества и сфери на приложение.
Какво представлява аргановото масло?
Аргановото масло се извлича чрез студено пресоване на ядките на плодовете на дървото бодлива аргания, което се среща в район, заключен между Агадир, Есауира и Тизнит в Мароко на площ от около 800 хил. хектара. Има го и малки ареали около Рабат и Маракеш, както и на изолирани места в западната част на Сахара.
Въпреки горчивия си вкус, ядките и маслото от него, намират приложение в мароканската кухня – за подправяне на салати, готвени ястия, сладкиши и др., както и за прехрана на домашни и диви кози и камили. Близо 80 на сто от състава му са есенциални ненаситени омега-3 и омега-9 мастни киселини като олеиновата и линолова. Останалите съставки са витамини А и Е, антибиотици, фунгициди, феноли и полифеноли, на които се дължи силният антиоксидантен ефект.
Олиото неутрализира свободните радикали от въздействието на околната среда и предпазва съединителната тъкан, което го превръща в ефикасно средство против остаряване на кожата и поддържане на красотата. Намира приложение в почти всичко от столетия, но най-вече в козметиката за коса и кожа и медицината, където се прилага за повишаване на потентността, за лечение на кожни проблеми, раздразнения и инфекции, ухапвания, при сърдечно-съдови и ракови заболявания и дори при терапии за болестта на Алцхаймер.
Как се добива аргановото масло?
Процесът на добиване е трудоемък и в Мароко се смята за “женска” работа. Бодливата аргания има жълто-зелени маслиноподобни плодове с малки и остри шипчета, чиято месеста част или се изяжда от кози, които изплюват костилките с ядките, или се изчаква изпадането на зрелите плодове, след което се почистват ръчно от ядливия компонент.
Заради твърдостта на черупките на костилките, механичното им чупене с преса – както е при дестилацията на зехтин, е почти неприложимо. Така всяка черупка се трие на ръка, в специални каменни мелници. Процесът е туристическа атракция в Мароко и може да се види непроменен от древността, навсякъде в страната срещу заплащане.
В една черупка има между две и три ядки, които приличат на малък разполовен бадем. Средно годишно, по различни оценки, се събират около 350 хил. тона ядки, от които се извличат близо 12 млн. литра олио от аргания, срещу 3 млрд. литра зехтин екстра върджин и 12 млрд. литра слънчогледово олио. За добива на литър арганово масло отиват около 20 часа изцяло ръчен труд.
Какви са ползите от аргановото масло за косата?
Олиото от арган има мека текстура, не запушва порите и фоликулите на косата и е идеално за грижата за коса. Абсорбирането на продуктите от арган е много по-бързо през косъма, отколкото през кожата и ноктите.
Ето и кратък списък на ползите от него:
-
олиото подпомага растежа на косата, възстановява еластичността ѝ, подхранва и хидратира;
-
изглажда и защитава косата от амплитудите в околната температура и ултавиолетовото лъчение, от механичен стрес и топлинна обработка. Намира приложение в различни терапии за мекота и блясък, при суха и увредена коса, както и за изправяне на къдрици;
-
аргановото масло облекчава зачервявания и сухотата на скалпа, прояви на себореен дерматит, както и косата, която е склонна към пърхот и изтъняване. Редовната му употреба уплътнява косъма, пречи на разцепването му, предотвратява накъсването му и в резултат ограничава косопада.
Няма вид коса, върху която не може да се ползва или честотата, с която се прави. Препоръката е за две до три прилагания на седмица, но може да се ползва и всеки ден. Работи добре в комбинация с други овлажняващи масла като жожоба, бадемово, кокосово или маслиново.
Как да използваме маслото за коса?
В зависимост от нуждите на косата и търсения ефект, има редица начини за възползване от ползотворния ефект на аргановото олио. Как могат да се обобщят, се определя от използването му:
-
чисто арганово масло – прилага се директно за масаж или маска. Масажът обикновено предшества измиването. Има успокояващ ефект, а в същото време почиства скалпа от мръсотията и я подхранва, като запечатва косъма. За масаж на скалпа се ползват върховете на пръстите на ръцете, между които се слагат 8 до 10 капки олио. За подхранване на цялата коса и особено краищата ѝ, олиото се нанася по протежение на цялата дължина и се оставя да подейства за известен период от време. Под формата на маска, олиото е препоръчително при увредена коса, преди и след боядисване, както и за подхранване, обикновено в комбинация с други базови или етерични масла, продукти като мед, авокадо, ябълков оцет, лимонов сок, яйчен жълтък, екстракт от зелен чай, банан, кисело мляко и др. в различни пропорции. Обичайното действие е поне 30 – 40 минути. Може да се прилага както на сух, така и на влажен косъм;
-
продукти с арганово масло – включват различни серии и комплекти шампоани и омекотители, серуми, ампули, слънцезащитни спрейове, стилизиращи продукти или кристали, с последващо отмиване. Те целят дълготрайно хидратиране и подхранване или възстановяване на косъма в дълбочина, обикновено в комбинация с други полезни съставки, витамини и минерали. Сходен ефект може да се постигне и при добавянето на няколко мл арганово олио към предпочитаните продукти за грижа за косъма.
Аргановото олио може да се използва както в домашни условия, така и за професионални цели. Чистото олио от арган варира от по-светъл кехлибареножълт или по-наситен златистожълт оттенък, с препечен орехово-лешников вкус и лек горчив нюанс. Съхранява се далеч от пряка слънчева светлина или от топлина – на хладно или тъмно. Може да се охлажда и да се държи в хладилник, но преди употреба е добре да се затопли.
За опазването на ареалите с бодлива аргания, в Мароко е създаден биосферен резерват, а от 1999 г. дървесните масиви са включени в списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
Добивът в основата си е организиран от т.нар. женски fair trade кооперативи, обединени в специален занаятчийски съюз, които постановяват минимални изкупни цени за цялото производство.
Следете блога и социалните ни мрежи за още полезна информация!