Да отидеш на фитнес или групова тренировка може да бъде истински ритуал, в който да се потопиш. От избора на дрехи, до самия път към залата и музиката, която слушаш и после емоциите, които споделяш с хората около себе си. Всичко това звучи чудесно, докато времето навън не захладнее и мотивацията ти да излезеш не стане по-ниска и от температурата. В такива моменти е важно да си спомним, че не мотивацията води до здраво тяло, а дисциплината, затова ние ще предложим 4 упражнения у дома, които ще ви помогнат да запазите формата си!
Упражненията у дома могат да бъдат също толкова ефективни, колкото тези в залата. Докато фитнесите могат да ви осигурят специални машини за различните зони от тялото, то домашните тренировки предлагат повече гъвкавост и могат да бъдат по-ефективни, най-вече когато говорим за мобилност. Всичко зависи от това как използвате времето си. Преди да запретнем ръкави за загряването, ще ви дадем реалните плюсове и минуси на това да тренирате у дома.
Плюсове на упражнения у дома:
Удобно е
Пропускате трафика – няма как да закъснеете да се приберете за вечеря, ако тренирате в хола, така че и спестявате доста време. Също така никой няма да види с какви дрехи сте си направили тренировката, така че дали ще сложите най-новия си клин или тениската, с която ходехте на концерти в училище, няма абсолютно никакво значение – важното е да ви е удобно!
Пестите пари
Във времена на криза това е важно уточнение, защото не плащате такса за фитнеса, нито пък транспорт, а това може да ви спести солидна сума всеки месец.
Разнообразно е
Не искаме да кажем, че фитнесите са скучни, но със сигурност не могат да предложат разнообразието от упражнения у дома, което бихте намерили в онлайн мрежата – както платени, така и със свободен достъп.
Минуси на упражнения у дома:
Липса на мотивация
Точно както не искате да излезете на студено, така и понякога може да решите, че днес не ви се тренира. Ако усетите, че търсите извинение, направете лека разгрявка от 10 минути и ви гарантираме, че желанието ви да се изпотите ще се върне!
Не сте сами
Да, във фитнеса също има много хора, но те няма да дойдат да ви попитат кога ще е готова вечерята или пък дали може да се включат директно в това, което правите.
Доказано е, че с годините тялото ни все повече се нуждае от тренировки по мобилност. В последните години това важи и в пълна сила за хората, които работят на компютър и движенията им в ежедневието са ограничени. Няма точно формула за това колко често трябва да тренирате своята мобилност, но хубавото при тях е, че може да ги направите по всяко време, където и да се намирате, защото нямат нужда от допълнително оборудване.
1. Детска поза към гледащо надолу куче
Колинечете на пода и седнете на петите си. След това пуснете торса бавно и сложете челото си на пода. Изпънете ръцете си пред себе си на ширината на раменете, като натискате силно надолу и повдигате предмишниците нагоре. Задръжте за няколко дълбоки вдишвания. След това обърнете пръстите на краката към пода, изпънете ръцете така, че бедрата да се повдигнат, гърдите се избутват през ръцете и краката се изправят, а тазът сочи нагоре. Тялото ви ще образува нещо като триъгълник със земята. Избутвайте активно пода с ръце, сякаш се опитвате да се отлепите. Направете тези две последователни движения няколко пъти в началото на тренировката си или за добро утро, за да активирате тялото си.
2. Упражнения у дома за мобилност за тазобедрени стави
Тазобедрената става има пълен обхват на движение, което ако не използваме редовно, започва да води до редица здравословни проблеми. Изправете се с крака на ширината на таза. Поставете краката си здраво на земята и повдигнете лявото коляно към гърдите. Направете кръг с лявото коляно, като го повдигнете нагоре и през тялото си, и след това навън настрани и надолу.Поставете левия си крак на пода и повторете от дясната страна. Повторете 10 пъти, а след това повторете последователността, като движите краката си в обратна посока.
3. Упражнения у дома за мобилност за глезените
Глезените са частта от тялото ни, която буквално ни превежда през ежедневието. Поставете коляното на левия си крак върху гимнастическа постелка и поставете десния крак пред себе си, свит в коляното. Поставете дясната си длан върху дясното коляно. Леко натиснете надолу, докато свитият крак не се изпъне. Повторете движението 20 пъти, като бавно огъвате коляното напред и назад, след това сменете краката и повторете.
4. Мобилност за китките
Също както и тазобедрените стави, тези на китките също имат пълен обем на движение и грижата за тях е от изключително значение. Много често хората си мислят, че ако работят на компютър и не извършват тежък физически труд, това не влияе негативно на ставите им, но всъщност е точно обратното. Най-лесните упражнения у дома, което може да правите, за да поддържате здравето на своите китки е следното. Седнете на петите си. Вдигнете ръцете си с лакти близо до тялото, свивайки юмруците си – в началото препоръчваме да сложите йога кубче или нещо друго между предмишниците си, което да стискате, докато започнете да усещате упражнението правилно. Завъртете китките си с кръгови движения в двете посоки последователно.
Всички тези упражнения у дома могат да бъдат изпълнени лесно, така че времето вече не е оправдание! А вие на какви тренировки залагате в студените месеци – напишете ни в коментар!
Следете блога и социалните ни мрежи за още полезна информация!