0
basil- greenlabox.bg

Какви са ползите от билката босилек?

Време за четне: 4 минути

Съдържание:

Чували ли сте за билката босилек? Може да сте попадали и на други наименования, като царска билка или лек за 101 болести. Най-вероятно сте вкусвали ароматното растение, под формата на подправка към дадено ястие, в сос песто или в перфектната комбинация с домати и моцарела. 

А знаете ли, че освен вкусна добавка към вашата храна, тази билка има много лечебни свойства и действа като обогатяващо организма средство? Какви ползи предоставя – ще разберете в следващите редове.

Какви видове босилек има?

Растението, известно със своите лечебни свойства и кулинарно приложение, има различни разновидности. Ето кои са видовете босилек:

  • италиански – той има голяма листна площ. Листата му са сочни и ароматни и се използват в кулинарията, защото обогатяват ястията. Използва се в свеж и сушен вариант, като най-често от него се приготвят сосове, паста, масло и салати;

  • лимонов – има светлозелени листа и силен аромат на лимон. Този вид е идеален за освежаващи летни салати, тайландска кухня и за приготвяне на ароматни напитки. Листата на лимоновия вид се използват и като украса за десерти и коктейли;

  • лилав – нарича се още пурпурен. Има сладък вкус, който наподобява на анасон или лакрица. Използва се за подправяне на салати, супи и месни ястия. Пурпурните листа придават красива и необичайна цветна нотка на всяко ястие;

  • корсикански – характеризира се с малки листа, богат и сладък аромат. Популярен е в средиземноморската кухня, като се използва за приготвяне на паста, сосове, пица и дори сладкиши;

  • канелен – среща се в тайландската кухня поради изкусителния аромат на канела, идващ от листата.

Съществува още един вид – див босилек, наричан още Котешка стъпка. Той се прилага в традиционната народна медицина поради многото си ползи. Този вид подобрява психичното здраве и имунната функция. Също така има антибактериално, противовъзпалително и антиоксидантно действие.

Кои са полезните свойства на босилека?

Освен неповторим вкус и божествен аромат, босилекът има още много приложения и ползи, касаещи здравословното състояние.

Богат на витамини и минерали

Това растение е богат източник на витамини. В състава му се открива голямо количество витамин А и C, известни със своето антиоксидантно действие. Те също укрепват имунитета и осигуряват добър метаболизъм.

Откриват се още множество микроелементи, като манган, калий, желязо, чиито ползи действат благоприятно върху кръвоносната система.

Витамините и минералите са подкрепени и с протеини, като в най-значително количество е заринофилинът. Той отговаря за антибактериалните и антивирусни свойства на растението. 

Съвкупността от калории възлиза само на 22 kcal на 100 г.

Мощен антиоксидант

Високото съдържание на витамин C и флавоноиди, които влияят на клетъчно ниво, освен че подобряват метаболизма, но спомагат и за по-добрия обмен на веществата. Също така имат полза и върху изхвърлянето на непотребни вещества от тялото.

Противовъзпалително действие

Ползите от богатия състав на билката не свършват само с витамините и минералите. Откриват се още етерични масла, които имат много силно противовъзпалително действие, като линалола. 

Поради тази причина растението се използва при възпаления на дихателните пътища, като дори намалява кашлицата.

Укрепва имунната система

Антибактериалното, противовъзпалителното и антиоксидантното действие на босилека го правят подходящо средство за укрепване на естествената имунна защита. 

От полза е и в борбата срещу свободните радикали и болестотворните микроорганизми.

Благоприятства храносмилането

В състава на босилека се включват и фибри, които благоприятстват доброто храносмилане и перисталтиката на червата. 

Подобрява състоянието на кожата

Антиоксидантното и противовъзпалително свойство на билката действат и в полза на кожата. В резултат на продължителен прием, тя възвръща естествения си блясък, подобрява еластичността си и става по-чиста и гладка.

Благоприятно действие върху сърдечно-съдовата система

Антиоксидантното действие, в комбинация с фитохимикалите, подпомагат здравето на сърдечно-съдовата система и регулират лошия холестерол.

Натурален репелент

Едно от изненадващите свойства и ползи от босилека, е възможността да прогони някои насекоми, като комари, както и подземни гризачи, от които сляпо куче и къртица. Приятният аромат за нас – е отблъскващ за тях.

Натурално средство против стрес

Има положително въздействие и при стрес, тъй като разполага с успокояващ ефект върху нервната система. Най-силно влияние върху възприятията има ароматът, който действа релаксиращо.

Благоприятства доброто състояние на устната кухина

Антибактериалното свойство на растението помага за поддържане на здравето на устната кухина. Възпрепятства размножаването и развитието на патогенни микроорганизми.

За какво се използва босилекът?

Билката има множество ползи и начини за консумация. Предоставя възможност и за отглеждане в дома – може да отглеждате босилека в градина, парник или дори в саксия на балкона. 

Най-подходящо е да предприемете пролетно засаждане, защото това е топлолюбива култура. Добре е да следите температурните условия. Насажденията виреят най-добре в диапазон от 18 до 25 градуса.

Начините да се възползвате от отглежданата култура са няколко.

Чай

Приготвянето на чай е лесно и често приложимо, поради ползите му за успокоение на нервната система или при нарушено храносмилане. За целта ви трябват сушени листа, които се попарват с вряла вода. Напитката е готова за консумация след 10-15 минути престой.

Подправка в ястия

Универсалността на подправката я прави подходяща за комбинация със зеленчуци, местни компоненти и дори риба. Служи за приготвяне на песто, което е известно в цял свят, използва се и за гарниране на салати, пици, предястия и дори паста. 

Етерично масло

Използва се в козметичната индустрия и присъства в много успокояващи гелове, маски и кремове за лице. Отпуска кожата и я успокоява.

Отглеждане в саксия

Изберете саксия, която се оттича добре и с по-голям диаметър, който се равнява на поне 25 см. Това е необходимо, за да се осигури достатъчно пространство за растежа на насаждението. Изберете качествена почва, богата на азот и калий, както и компост. 

Семената трябва да се засадят на 1-2 см дълбочина. Поддържайте необходимата влажност и се уверете, че сте избрали място за поставяне на саксията, което е добре огрято от слънчевите лъчи.

Има ли противопоказания за употребата на босилек?

Босилекът може да се употребява като добавка към вашия хранителен режим, но освен ползи – притежава и известни противопоказания. Понякога може да се прояви алергична реакция, която се изразява със симптоми, като оток, сърбеж, обрив или дихателни проблеми.

Счита се за безопасен по време на бременност и кърмене, но въпреки това, е добре да се посъветвате с лекуващ лекар.

Ако имате понижена кръвна захар, бъдете внимателни с тази хранителна добавка, защото може да предизвика намаляване на глюкозата.

Босилекът е ценно растение, което благодарение на големия набор от ползи, които предоставя – може да подобри качеството на живот и да спомогне за поддържането на оптимално здраве.

Най-четени:
ПУБЛИКУВАНО ОТ
СХОДНИ СТАТИИ
GLB Dostavka