С идването на Нова година започнаха и множеството обещания, които си даваме. Макар и да могат да бъдат полезни , тези решения често са или черни, или бели – крайности, които ни е много трудно да достигнем от първия опит и така вече сме в средата на януари и повечето са се отказали от целите си. Днес ще ви разкажем защо е важно да планирате (правилно) и кои са малките стъпки, които можете да предприемете още днес, за да видите резултати в края на годината.
Защо е важно да планираме и да имаме ясни цели, които да гоним. Изследванията показват, че 90% от хората не изпълняват новогодишните си обещания, а около 25% се отказват до края на първата седмица. Според нас има как тези проценти да бъдат намалени и ще ви покажем как.
Планиране и мотивация
Планирането ни поддържа мотивирани. Знаейки, че имаме определен план, който вече е разписан, целите стават много по-близки до нас, защото виждаме точните задачи, които трябва да изпълни,, за да ги постигнем.
Често новогодишните решения се основават на някакъв вид срам. Най-честите решения са свързани с желанието да отслабнем или да се откажем от навици, които общоприето се намират за нездравословни. Срамът обаче не е добър мотиватор и всичко, което ни кара да чувстваме в края на деня е неудовлетвореност, поставяйки много нестабилна основа за промяна. Опитайте се тази година вместо да пожелаете “Да отслабна, за да вляза в любимите си дънки от младостта”, да започнете с “Искам да съм по-енергичен, за да мога да играя повече с децата си”. Крайната цел всъщност е доста близка, но мотивацията е различна.
Веднъж, когато имаме цел, която ни дава по-дълбоко значение и мотивация, е време да разчитаме и на планирането. Защо ли? Ако тепърва започвате да тренирате, ставането е 6 сутринта зимата няма да ви се стори много мотивиращо, но дисциплината, която ще изградите, създавайки планове, ще се превърне във вашия най-добър приятел. Когато създаваме ясен план за бъдещето си, ние се улесняваме с предприемането на необходимите стъпки за постигането на целта. Важно е да уточним, че за да работи това, са ни необходими ясно измерими и реалистични цели. Първата грешка, която повечето правят с поставянето на своите цели е свързана с конкуренцията. Наистина ли искате да изтичате маратон тази година, както казаха и вашите приятели, или всъщност предпочитате да затвърдите ежедневни разходки в парка, били те и с по-бавно темпо. Сравнявайки нашите желание с тези на други, понякога може да приемем нашите огромни успехи като провали. По този начин новогодишните обещания е възможно да имат отрицателно въздействие върху самочувствието, увереност и мотивацията ни за промяна. Няма правилно и грешно темпо – само вашето е наистина важно и трябва да следвате него.
Не на последно място, правилното планиране ще ви помогне и за по-добра финансова стабилност. Когато подготвяме плановете си за месеца, или дори годината, ние включваме и сумата, която ще ни трябва за тях. Виждайки я разписана на лист, ние лесно може да проследим какъв процент от финансите ни къде отива и да направим преразпределение, спрямо фокуса ни. Може да се окаже, че всъщност имате пари за онова диво пътуване, за което мечтаете от години!
Приоритизиране
Приоритизирането е нещо толкова дребно, но важно в следването на новите ни цели.
Ако пак се върнем към задачата да ставаме рано, защото само тогава имаме време за тренировка, то това означава, че трябва и да си легнем рано, за да се наспим и да бъдем енергични. Някои вечери може да се наложи да откажете на приятели да се видите или да излезете от зоната си на комфорт и да ги помолите за по-ранен час на срещата, за да се приберете навреме и да си отпочинете хубаво. Подобен вид малки, но ежедневни стъпки ще са ви от огромна полза и ще видите как те са променили целия процес по постигане на новогодишните ви цели. Правилното приоритизиране ще ви помогне и с ежедневния стрес, с който всички ние се сблъскваме. Ако не отделите време за приоритизиране, тогава ще имате проблеми да свършите нещата навреме, което ще доведе до притеснения как ще завършите всичко в списъка си със задачи и няма да сте продуктивни в края на деня.
Смелост
Никой не ви познава по-добре от вас сами, затова и вие знаете кои са слабите ви страни, които могат да ви попречат към пътя към успеха.
Свикнали сме да оставяме тези проблеми в чекмедже, дълбоко в съзнанието си, но всъщност ако веднъж се изправим срещу тях осъзнаваме, че битката не е толкова страшна. Бъдете проактивни във всяка една стъпка към промяната – ако усетите, че слушането на музика всъщност ви разсейва от бягането в парка и не следите правилно темпото си – спрете я. Ако знаете, че ви е трудно да ставате рано – опитайте да пренаредите деня си така, че да тренирате вечер, а не да отменяте цялостно тренировка. Малките битки правят голямата победа.
Планирането на мечтите за новата година може да започне по всяко време, така че не е късно да го направите сега, след месец, а защо не и в средата на лятото. Само следвайте стъпките, които ви споделихме и вярвайте в себе си!